Zanim zaczniesz zastanawiać się, czym chciałbyś/chciałabyś się zajmować, warto zdać sobie sprawę, że praca marzeń dla każdego może oznaczać co innego. Dla jednej osoby będzie to po prostu określona suma pieniędzy, która co miesiąc wpływa na konto, dla innej może to być na przykład:

 • wyrażanie siebie poprzez twórczość,
 • pomaganie innym,
 • zajęcie, które umożliwi podróżowanie i poznawanie nowych kultur,
 • tworzenie kreatywnych rozwiązań i projektów,
 • praca w naukach ścisłych, gdzie można wykorzystać analityczny umysł,
 • stabilizacja życiowa,
 • wyspecjalizowanie się w wąskiej dziedzinie i praca w charakterze eksperta.

To tylko przykłady, jednak zanim zaczniesz rozważać dostępne zawody, warto zadać sobie pytanie: Po czym poznam, że wykonuję pracę marzeń?

Ważne jest, żebyś miał/a odpowiedź z tyłu głowy przechodząc przez dalszą część. W końcu Twoja odpowiedź jest tak naprawdę jest tym, co da Ci spełnienie. Teraz czas wybrać drogę do tego miejsca.

Jak to zrobić? Przejdź przez kilka pytań i zapisuj odpowiedzi:

 1. O czym możesz mówić godzinami?
 2. Jaka praca dawałaby Ci taką przyjemność, że mógłbyś/mogłabyś wykonywać ją jako wolontariusz?
 3. Jakie trzy umiejętności, które posiadasz, byłyby najbardziej przydatne na bezludnej wyspie?
 4. Przypomnij sobie trzy osiągnięcia jako dziecko. Jakich zdolności i wiedzy one wymagały?
 5. W jakim zakresie znajomi najchętniej przychodzą do Ciebie po pomoc?
 6. Przypomnij sobie pracę, którą lubiłeś/aś najbardziej – które czynności wykonywałeś/eś z największą przyjemnością? Co musiałeś/aś umieć i wiedzieć, żeby odpowiednio je realizować?
 7. Pomyśl o różnych pracach, których nie lubiłeś/aś – które czynności lubiłeś/aś w każdej z nich? Co musiałeś/aś umieć i wiedzieć, żeby odpowiednio je realizować?
 8. Przypomnij sobie sytuację, w której Twoja inicjatywa zakończyła się powodzeniem. Jakiej wiedzy, doświadczenia, talentów użyłeś/aś?
 9. Gdybyś miał/a napisać książkę, to na jaki temat? Czym chciałbyś/chciałabyś się podzielić się ze światem?
 10. Z czego chciałbyś/chciałabyś być znany/a, kiedy przejdziesz na emeryturę?

Przeczytaj swoje odpowiedzi i zakreśl te elementy, które najczęściej się powtarzają. Trzy najpopularniejsze to Twoje mocne strony. Całość to Twoje zasoby, z których możesz korzystać, wykonując pracę marzeń.

Popatrz na to i zastanów się, w jakich zawodach możesz je wykorzystywać. Jeśli odpowiedzi nie przychodzą, to.. nic nie szkodzi, nie musisz poznać ich od razu po zakończeniu tego ćwiczenia. Miej je w głowie, przyjdą, kiedy będziesz na to gotowy/a. Żeby dać sobie punkt odniesienia, możesz przejrzeć listy zawodów, dostępne ogłoszenia o pracę i dowiedzieć się jak najwięcej o możliwościach na rynku pracy.

Jednak pamiętaj – daj sobie na to tyle czasu, ile potrzebujesz. W końcu decyzja o ścieżce wymarzonej kariery to jedna z najważniejszych w Twoim życiu.

Leave a comment